Orta Amerika’da Yalnız Kadın Seyahati – Güvenli mi?

Maceracı Kate, bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bu bağlantılardan bir satın alma işlemi yaparsanız, size ek bir masraf olmadan tazminat yapacağım. Teşekkürler!

Twitter’da paylaş
Facebook’ta Paylaş
Pinterest’te Paylaş
E -posta ile paylaş

Bir hanımın Orta Amerika’da yalnız seyahat etmesi risksiz mi? Kesinlikle. En iyi araştırma çalışması ve hazırlık ile, neredeyse dünyadaki her varış noktası kadınlar tarafından kendi başlarına güvenli bir şekilde seyahat edilebilir.

Orta Amerika’nın sunabileceği çok şey var – çok sayıda insanın düşündüğünden çok daha güvenli.

“Yemek, Dua, Aşk” gezisi yapmak için en yakın olanı, birkaç ay Orta Amerika’ya gitmemdi. Hayatımın en kötü zamanlarından biriyle zor zamanlar geçiriyordum ve beni bununla birlikte kendime, “Hayatta kalacaksın, dışarı çıkacaksın, o zamanlar” demekti. Kış mevsimini sadece Orta Amerika ile sırt çantasıyla geçirecek. ”

Her zaman bir Asya ve Avrupa insanı olduğuma inanıyordum, ancak Orta Amerika bunu değiştirdi. Müziğin her yönden patlamasını sevdim. Yerlileri anlamanın yanı sıra tam olarak ne kadar sıcak ve dost olduklarını tam olarak sevdim. Caye Caulker ve Bit Corn Island’ı çevreleyen turkuaz Karayip sularında yüzdüm. Nikaragua’da bir yanardağın yanı sıra turuncu bir tulumda tüm yöntemi aşağı kaydırdım. Umut etmeye cesaret ettiğimden çok daha iyi arkadaşlar edindim.

Orta Amerika solo gezgin olarak benim için mükemmeldi. Ben de senin için mükemmel olmasını istiyorum.

İçindekiler

Neden Orta Amerika’ya Yalnız Seyahat etmelisiniz?
Orta Amerika ilk kez solo kadın gezginler için harika mı? Yollu gezginler için Orta Amerika gezileri

Orta Amerika deneyimli solo kadın gezginler için harika mı?
Orta Amerika güvenli mi?
Orta Amerika’da Sokak Taciz
Orta Amerika için seyahat ve güvenlik önerileri
Orta Amerika’da nasıl geçilir
Orta Amerika solo gezisi için en iyi deneyimler
Belize’de Yalnız Kadın Seyahati
Guatemala’da Yalnız Kadın Seyahati
El Salvador’da Yalnız Kadın Seyahati
Honduras’ta Yalnız Kadın Seyahati
Nikaragua’da Yalnız Kadın Seyahati
Kosta Rika’da Yalnız Kadın Seyahati
Panama’da Yalnız Kadın Seyahati
Peki ya Meksika?
Orta Amerika için seyahat sigortası kapsamı
Orta Amerika seni bekliyor!

Neden Orta Amerika’ya Yalnız Seyahat etmelisiniz?

Orta Amerika, farklı gezginler için inanılmaz bir yer. Ancak yalnız gezginler için özellikle harika yapan nedir?

Orta Amerika’nın mükemmel bir backpacker sahnesi var. Seyahatlerinizdeyken insanları tatmin etmek istiyorsanız, Orta Amerika’daki çok sayıda insanı tatmin edeceksiniz. Bugüne kadar Nikaragua, Ometepe’deki bir rıhtımda gün batımını izlerken memnun olduğum insanlarla arkadaşlıklara devam ettim; El Tunco, El Salvador’daki pansiyon havuzunda takılırken; Belize’nin kıyı şeridinde üç gün boyunca yelken açarken; Guatemala, San Pedro’daki bir barda içerken yanı sıra!

Orta Amerika, yeni beceriler keşfetmenin yanı sıra aktif olmak için mükemmeldir. Lisanslı bir dalış dalgıç olmak istiyorsanız, Utila ve Honduras’taki Roatán, güzel mercan resiflerinin yanı sıra olağanüstü dalış okullarından da evdir. Sörf yapmak istiyorsanız, Pasifik kıyı şeridi, özellikle Kosta Rika ve Nikaragua’da sörf kamplarıyla doludur. Zevkleriniz dansa çok daha fazla eğilimliyse, bölgedeki şehirlerde salsa dersleri alabilirsiniz. Trekking hakkında düşünürseniz, Orta Amerika tırmanmak için volkanlar, keşfetmek için yağmur ormanları ve sizi oraya götürecek seyahat işleriyle doludur.

Orta Amerika İspanyolca keşfetmek için uygundur. İspanyolcayı keşfetmenin en iyi yöntemi, bir hane halkıyla yaşarken daldırma ile – yalnız seyahat etmek sizi bir refakatçi ile İngilizce konuşma cazibesini ortadan kaldırabilir. En iyi daldırma programlarından birkaçı Guatemala’da Quetzaltenango’da (Xela olarak da anlaşılıyor). Bu da yoğunsa, çok daha fazla gömülmemiş dersler alıp kendi konaklamanızda da kalabilirsiniz.

Orta Amerika’nın güzel hediyelik eşyaları var. House’a Maya veya Kuna tekstilleriyle dolu bir bavul getirebilirsiniz. Deri ürünleri, takılar veya sanat eserleri arıyorsanız, Orta Amerika’nın sunabileceği çok şey var.

Orta Amerika ucuz. Belize ve Kosta Rika en pahalı ülke olma eğilimindedir, Guatemala ve Nikaragua en ucuz olma eğilimindedir. Her zaman olduğu gibi, şehirler, plajlar, adalar ve turizm sıcak noktaları, küçük kasabalardan ve kırsal alanlardan çok daha maliyetli olma eğilimindedir.

Ve ABD veya Kanada’dan uçuyorsanız, oraya ulaşmak da uygun olabilir. Güneydoğu Asya’nın uygun fiyatlı ülkelerinden farklı olarak, eğer Amerika Birleşik Devletleri’nden gidecekseniz, son derece uygun fiyatlı bir uçuş alabilirsiniz. Son derece yaygın olarak en uygun fiyatlı (yaygın olarak zamanlanmış olsa da) uçuşlar Spirit Havayolları üzerindedir.

Orta Amerika Constan ile doluT zevkleri. Parlak olarak boyanmış kümes hayvanları otobüslerinden titreşen salsa kulüplerine, pupasların lezzetinden, Maya tekstillerinin cazibesinden ışıltılı bir Belizean mağarasının parıltılarına kadar bir yanardağın aşağısına kadar zehirlenmenin heyecanına kadar, bir kez daha zevk alacak yine.

Orta Amerika ilk kez solo kadın gezginler için harika mı?

Bir Orta Amerika ülkesinin ilk kez solo kadın gezginler için uygun olduğuna inanıyorum: Kosta Rika. Kosta Rika, tüm Orta Amerika ülkelerinin en yerleşik turizm sahnesine sahiptir. Kosta Rika, sadece sahilde yatmak isteyen tatil köylerine ek olarak ilk kez backpackers’a hitap ediyor.

Kosta Rika’da beş yıldızlı otellerin yanı sıra pansiyonlar, sörf kampları ve eko-lodges keşfedebilirsiniz. Yeni başlayan turistleri ele almak için son derece kullanıldıkları kadar iyi olan her şeye sahiptir.

Başka bir seçenek Belize. Belize’nin gezinmesi basittir, üst düzey tatil köyleri vardır, ayrıca İngilizce dildir, bu nedenle bazı unsurlarda basit bir seçim yapar. Ancak, Belize’deki sokak tacizi, özellikle adalarda sürekli.

Sokak tacizini savunmada zaten deneyimlenmediği sürece Belize’ye ilk kez solo bir kadın gezgin göndermem (yani büyük bir şehirde yaşayan biri sadece küçük kasabalarda ikamet eden birinden çok daha iyi olur).

Orta Amerika’nın diğer ülkelerine gelince, ilk kez solo kadın gezginler için uygun olduklarına inanmıyorum. İspanyolca konuşan ve Latin Amerika’da diğer insanlarla seyahat eden kapsamlı deneyime sahip biri için bir istisna yapabilirim.

Yalnız gezginler için Orta Amerika gezileri

Orta Amerika’ya seyahat etmek istiyorsanız ve daha önce hiç yalnız seyahat etmediğiniz gibi, bir grup turuna, istediğiniz herhangi bir yere veya bir grup geri çekilmesine, fitness odaklı ya da olmamanızı öneririm.

T tavsiye ettiğim bir seyahat işi olan G Adventures, Orta Amerika’ya bir dizi grup gezisi sunuyor. İşte turlarından birkaçı:

Kosta Rika Deneyimi – Kosta Rika çevresinde 16 gün.
Klasik Belize ve Tikal – Belize ve Guatemala’da 9 gün.
Orta Amerika’nın Backroads – Guatemala, Honduras, El Salvador ve Kosta Rika’da 18 gün.
Panama Deneyimi – Panama ve Kosta Rika’da 14 gün.
Tüm Orta Amerika gezilerini burada görün.

Orta Amerika deneyimli solo kadın gezginler için harika mı?

Kesinlikle! Orta Amerika, deneyimli solo kadın gezginler için inanılmaz bir yer. 30 yaşındaydım ve Orta Amerika’da görünmeden önce 50’den fazla ülkeye seyahat etmiştim ve seyahat uzmanlığım için güzel bir şekilde kalibre edildiğini keşfettim.

Deneyimli bir solo gezgin olduğunuzda, duyularınız etrafınızda olup bitenlere çok daha iyi uyum sağlar. Bu, özellikle pratiktir, küçük bir ceza suçu nadir değildir. Eğer deneyimli iseniz, (umarım) pasaportunuzu yastığınızın altında bırakmayacaksınız veya geniş açık bir çantaya sahip bir şehirde dolaşmayacaksınız.

Sevdiğim bir şey, sırt çantasıyla sahnenin Güneydoğu Asya’dan çok farklı olmasıydı. Orta Amerika’da seyahat eden insanlar daha yaşlı olma eğilimindedir (yirmili yaşların sonlarında), çok daha deneyimli ve Kuzey Amerikalılar çok daha yaygındır. Bu nedenle, yirmili yaşlarımın Güneydoğu Asya ve Avrupa’nın yanı sıra otuzlu yaşlarıma kadar Orta Amerika’da durduğum için harcadığım için minnettardım.

Ve eğer sırt çantasıyla yoldan hasta iseniz, hızlı bir şekilde inebilirsiniz. Bazı ortaya çıkan destinasyonlar arasında Guatemala’daki Rio Dulce bölgesi, Nikaragua’daki Miskito Sırları ve Honduras’ın Karayip sahil şeridi bulunmaktadır.

DAHA FAZLA OKU:

Güneydoğu Asya ve Orta Amerika

Orta Amerika güvenli mi?

Orta Amerika, suçla ilgili olduğunda en iyi güvenilirliğe sahip değildir. Bunun bir gerçekliği var. Orta Amerika’nın şiddet ile dolu kısımları var – ancak bir gezgin deneyimi, çete kontrolü altında fakir bir toplulukta büyüyen bir bölgeden son derece farklı.

Orta Amerika’ya seyahat eden birçok insan, özellikle San Pedro Sula, Honduras ve San Salvador, El Salvador gibi şehirlerde silah şiddeti ile ilgilidir. Aynı gerçeklik dünyanın herhangi bir yerinde geçerlidir: Birçok silah şiddeti çete odaklı ve hiçbir aklı başında gezginlerin gitmeyeceği alanlarda yoğunlaşıyor. Turistler hedef değil.

Dürüst olmak gerekirse, Orta Amerika’nın büyük şehirleri bölgeyi özel kılan şey değildir. Çok sayıda gezgin, Antigua, Guatemala ve León, Nikaragua gibi daha küçük, çok daha fazla turizm güdümlü şehirlerin havasını kazıyor, ancak Tegucigalpa, Belize City gibi büyük şehirlerin birçok yönlendirmesi. Bir istisna var: Panama City, güvenli, eğlenceli ve güzel bir eski kasaba ve turistler için büyük bir cazibe merkezleri olan büyük bir şehirdir.

Silah şiddeti nadir olmakla birlikte, Orta Amerika’daki gezginler için çok daha makul bir tehlike küçük suçtur. Soygun yaygındırYolda veya konaklamanızda, aynı zamanda evinizden çok daha vicdanlı olmalısınız.

Küçük suçlara karşı korunmak için, değerli eşyalarınızı konaklamanızda taşınabilir bir risksiz olarak kilitlemenizi, kilitlenen bir video kamera çantası veya gündüz çantası kullanmanızı ve değerli eşyalarınızı transitte tutmanızı öneririm. Tam olarak nasıl güvende kalacağınıza dair çok daha fazla ayrıntı için seyahatin yanı sıra güvenlik önerileri de görün.

Orta Amerika’da seyahat eden kadınlar için bir diğer önemli husus, sokak tacizinin yaygınlığıdır. Tam olarak nasıl sunulacağı hakkında daha fazla bilgi için Street Taciz Bölümü’ne bakın.

Orta Amerika’ya giden gezginlerin büyük çoğunluğunun ve olaysız seyahat ettiğini lütfen unutmayın. Ayrıca, Orta Amerikalıların büyük çoğunluğu sıcak, misafirperver ve size yardımcı olmak için geriye doğru eğilecek.

Yine de, Orta Amerika’da soyulmuş olan son derece deneyimli gezginleri anladım. En önemli şey, seyahat sigortası kapsamı almaktır (Orta Amerika’ya geziler için dünya göçebeleri öneriyorum), çünkü ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda size yardımcı olacaklar.

Orta Amerika’da Sokak Taciz

Sokak tacizi hayatın bir parçasıdır. Eğer bir kadınsanız, bunu zaten anlıyorsunuz. Sokak tacizi dünya çapında gerçekleşir, ancak Machismo’nun hüküm sürdüğü Latin Amerika’da özellikle yaygın ve aralıksızdır.

Orta Amerika’daki seyahatlerimde, şehirlerde birçok tipik olarak sokak tacizini keşfettim. Şahsen, Sokak Tacizini Nikaragua’da, özellikle Granada’nın yanı sıra León şehirlerinde de en kötüsü olduğunu keşfettim, ancak daha fakir değil, ancak San Juan del Sur’da hala büyük bir rahatsızlık. Aynı şekilde Antigua, Guatemala’da, özellikle geceleri de dikkate değerdi.

Kültürde çok kökleşmiş. İşte bir örnek: Granada’da, yedi yaşında bir grup genç erkek futbol oynuyordu ve toplarını kaybetti. Küreyi aldım ve onlara geri verdim. Hemen, genç çocuklar “Güzel! Güzel! Güzel!” İngilizce. Erkekleri izlemekten keşfettikleri şey bu. Bir kadın görürseniz, önce ona seks eşyası gibi davranın.

Belize’de, özellikle Caye Caulker’da, sokak tacizi biraz farklıydı, ancak yine de aralıksızdı – adam genellikle tipik bir sohbete başlayacaktı, sonra “Daha önce hiç siyah bir adamla birlikte oldun mu?” Yine de gülünce tepki verdiniz.

Sokak tacizinin en kötüsünü önlemek için, León, Granada ve Antigua gibi şehirlerde geceleri – hiç – yalnız yürümezdim. Granada’da birçok kez tek başına yürüyüş evi yerine dört blok bir yolculukta taksi alacağım. Bu aşırı temkinli görünüyor mu? Evet. Ben de bir kez pişman olmadım.

Bölgesel bir bayan gibi giyinmek önemli bir fark yarattı. Orta Amerika’da ve Latin Amerika’nın çoğunda, kadınlar dışarıda sıcak kaynatıldığında bile uzun pantolon giyme eğilimindedir, ancak üstte çok fazla örtülmezler. Rasgele giyinmiş birçok kadın kot pantolon, bir depolama tankı üstü ve parmak arası terlik giyme eğilimindedir. Denim veya uzun bir elbise kullandığımda, diz boyu bir elbise kullandığım kadar taciz alamazdım.

Bazı şehirlerde, gece dışarı çıkmak zorunda kalmayacağım bir restoran olan konukevleri seçtim. Bu özellikle León’da pratikti çünkü aslında gece konukevimin dışına çıktığım anda, sokaktaki adam bana bağırıyordu. (Bu gün boyunca gerçekleşmedi.)

Bu, bir dizi konukevinin yanı sıra pansiyonlar için oldukça turistik bir sokak evinde oldu. Yerinde bir restoran olması bana bu tacizden kaçınma seçeneği sağladı.

Bununla birlikte, Orta Amerika’da sokak tacizinin neredeyse hiç olmadığı bir yer var: Guatemala’da Atitlán Gölü. Bu, Atitlán Gölü çevresinde yaşayan nüfus Maya’dır. Mayaların Mayan olmayanlarla bağlantıları olması ve bunu son derece ciddiye almaları yasaktır, böylece sokaklarda herhangi bir tür cinsel taciz görmezsiniz.

Bunun ötesinde, daha küçük, çok daha kırsal destinasyonlarda çok daha az sokak tacizi olduğunu keşfettim. (“Önemli ölçüde daha az” “yok” anlamına gelmez – sokak tacizi herhangi bir yerde meydana gelebilir.)

Ometepe, Nikaragua’nın kırsal adasında veya Monteverde, Kosta Rika kasabasında veya hatta El Tunco, El Salvador’un plaj mahallesinde hiçbir sokak tacizi yaşamadım.

Orta Amerika için seyahat ve güvenlik önerileri

Orta Amerika’da risksiz kalmanın çoğu tipik anlamda kullanılmaktadır. Karartma sarhoş olmayın, eşyalarınıza göz kulak olmayın, güvendiğiniz konusunda dikkatli olun.

Özellikle bir süredir Orta Amerika’daysanız, ülkeye girdiğinizde pasaport damgalarınızı iki kez kontrol edin. Bazı durumlarda göçmenlik size ülkede ayrıldığınızdan daha az gün sağlayacaktır. Bu bana Guatemala’da geldi: 1 tahsis edildim 13 DA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post

NM+ Normal Güncelleme: 5/22/21

Bu düzenli güncellemeler bana blog yazmaya başladığımın yanı sıra hayatımda neler olup bittiğinden bestelendiğimi hatırlatıyor. O günlere ve bu orijinal bloglara tekrar bakmak garip, aynı zamanda insanların gerçekten kontrol ettiklerinin

HOW TO MASTER LIFE, LANGUAGE, and travel WITH TIM FERRISS

Posted: 04/28/15 | April 28th, 2015 When I was teaching English in Bangkok, a friend gave me a copy of The 4-Hour Workweek by some man named Tim Ferriss. Apparently, it

BACOLOD & NEGROS OCCIDENTAL: new normal travel requirements

2021 • 3 • 10 Traveling to Bacolod City or Negros Occidental soon? like other cities and provinces in the Philippines, the local government has set new normal guidelines for