The best Smartphone apps for travel bloggers

“What are the essentials you can’t leave the country without?” As a travel blogger, it’s a question that I am frequently asked.

But it’s a question that I always have a ready answer to: a good pair of shoes, a good book, a passport (!) and a good smartphone. A ideal pair of shoes allows comfortable and pleasurable unlimited walks, the only physical exercise I do these days. A good book inspires and allows me to think and feel; it’s like a mental and emotional workout. A passport – well, that’s self-explanatory!

But the most powerful must-have for me is the one I keep in my pocket – a smartphone. Sure, as travelers, you can argue that we actually can travel without them (although it’s going to be a dull trip). but when blogging is involved, it’s a different story. It becomes an essential, at least for us. Living a nomadic life entails ensuring that we connect with our readers regularly, keep ourselves updated with what’s happening around us and back home, and empower ourselves with the best tools. and tools are aplenty. There are thousands of travel apps that you can use for a safe, rich, and memorable journey. It’s just a matter of picking the best ones for you, depending on your travel style and habits. These are the twelve that we use many often.

Kayaking in El Nido

WHAT’S covered IN THIS GUIDE?

1. SkyScanner (Flight Search)
2. Facebook (Social)
3. Instagram (Social/Photography)
4. Snapchat (Social/Video)
5. Google Maps (Navigation)
6. Waze (Navigation)
7. Uber (Ride-Sharing)
8. Converter (Utility)
9. Google Translator (Utility)
10. Splittr (Utility)
11. TripAdvisor (Reviews/Utility)
12. GoSkyWatch (Astronomy)

YouTube hakkında daha fazla öneri ⬇ates ⬇️⬇ musun yayınlar:

1. SkyScanner (Flight Search)

Most people have this idea that travel blogging is insanely expensive. It can be quite costly at times, but it’s not as costly as people think. based on experience, the bulk of the expense is the one you spend even before the trip begins – airfare. That’s why flight search-and-compare apps are a substantial help for us. Our favorite is SkyScanner, which rummages through millions of flights to give you the most convenient route.

2. Facebook (Social)

A substantial chunk of our follower base is on Facebook. through the Facebook app (and Pages app), we get to update and interact with them on a regular basis. It has also become our link to everyone back home (something very essential to us) and our primary source of news as we also follow media outfits to keep up to date!

The Ruins of St. Paul’s by night
3. Instagram (Social/Photography)

We love taking our readers and followers with us wherever we go, albeit virtually. and Instagram is the best tool for that. Internet users have been increasingly visual and impatient, and we use snapshots of our travels to keep them interested and engaged. This makes your device choice vital, too. If you’re still searching for one, take a look at the video camera features.

For example, Huawei’s GR3 smartphone is equipped with a 13MP rear video camera and a 10-level auto-face enhancement mode. during moments when you don’t want to bring your bulky DSLR with you, its 7cm micro view with photosensitive area reach of 1/3.06 has you covered. and just like many people, we love selfies too! Its 5MP front video camera and audio video camera (which can activate photos using only your voice) take away the wrist-bending awkwardness when taking selfies.

Luang Prabang
4. Snapchat (Social/Video)

The past couple of years have shown that video is an extremely essential medium in engaging with other people. Snapchat allows us to offer a longer and closer real-time peeks of the places we visit, food we enjoy, and adventures we take. and for some reason, it does feel very personal, which our followers appreciate.

5. Google Maps (Navigation)

I like getting lost every once in a while, but there are instances when it simply isn’t practical, like trying to catch a flight or train, or you have very little time to explore. While I am starting to fall in love with CityMapper, its limited scope implies I cannot use it in destinations outside popular cities like London or Tokyo. Google Maps remains, for me, the most extensive and useful. From public transportation routes to walking trails, it enables me to reach destinations worry-free.

Wat Arun in Bangkok.
6. Waze (Navigation)

But when I’m the one driving, Waze is my best friend. Its social, crowdsourcing features keep this app incredibly reputable especially when it concerns traffic warnings and alternative route suggestions.

7. Uber (Ride-Sharing)

The many common traveler scams around the world involve taxi drivers: meter tampering, overcharging, money switching. Ride-sharing apps offer a terrific alternative. I have tried it in major cities and they really are safe, fast, and reliable. There are a number of options out there. Uber and Lyft are the most popular, but you can try and comparediğerleri de.

8. Dönüştürücü (yardımcı program)

Seyahatle ilgili asla alışmayacağım bir şey, para birimlerini ve ölçüm birimlerini dönüştürmek – sayılardan nefret ediyorum! Yüzlerce dönüştürücü uygulaması var, bu yüzden sadece bir tat meselesi, ama favorim GlobeConvert. Pratik olarak her şeyi dönüştürür: santimetre inç, kilo, santigrat, Fahrenheit’e. Para birimleri de dahil edilir ve oranlar günlük olarak güncellenir.

Angkor Thom’un Güney Kapısı
9. Google Tercüman (yardımcı program)

Hiç gerekli görünen yabancı karakterleri taşıyan bir tabela tökezlediniz ama anlamıyor musunuz? Yoksa hiç İngiliz menüsü olmayan bir restoranda yemek yedin mi? Japonya ve Çin’deyken her zaman başıma geliyor. Ancak Google Çeviri sorunu ortadan kaldırır. Sadece bir fotoğrafını çekiyorum ve uygulama otomatik olarak algılıyor ve çeviriyor. Ayrıca İngilizce kelimeler de yazabilirsiniz ve bunu mevcut düzinelerce dilden herhangi birine çevirir, böylece taksi şoförüne nereye gittiğinizi veya garsona ne sipariş ettiğinizi söyleyebilirsiniz.

10. Splittr (yardımcı program)

Bildiğiniz gibi, bu blog iki gezgin tarafından aittir ve korunur. Ve yalnız seyahat etmeyi seçmemize rağmen, birlikte seyahat etmekten de memnuniyet duyuyoruz. İşte o zaman işler dağınık ve kafa karıştırıcı hale geliyor. Maliyetleri yerinde bölmüyoruz. Çok daha fazlası, “Tur için ödeme yapıyorum; Öğle yemeği için ödeme yapıyorsun. Daha sonra çözelim. ” Ama sorun şu ki, tek gereken beş dakika ve her şeyi tamamen unuttuk. Splittr tam olarak gezginlerimiz için oluşturuldu. Sadece sayıları girmelisiniz ve uygulama matematiği yapacak. Verileri PDF dosyası olarak bile dışa aktarabilirsiniz.

11. TripAdvisor (İncelemeler/Yardımcı Program)

Şirketinizi almak için kuruluşlar bulmakla ilgili olduğunda hiçbir şey kullanıcı incelemelerini yenemez. İster oteller, restoranlar, cazibe merkezleri veya turlar olsun, TripAdvisor gerçek müşterilerden referanslar sunar ve bilinçli bir karar vermeme yardımcı olur. Fotoğraflar ayrıca beklentilerimizi yönetmeye yardımcı olur. Elbette, sürprizler oldu-yüksek puan alan ama [olduğu ortaya çıktı] çöp, düşük dereceli ama oldukça iyi-ancak birçok durumda gerçeği yansıtıyor.

Mekong Nehri’ndeki mavileri üfleyen gün batımı
12. Goskywatch (astronomi)

Yabancı bir toprakta yapmayı en sevdiğim şeylerden biri kamp yapıyor. Sadece doğa ile samimi olmayı ve tüm kentsel kaostan uzak olmayı seviyorum. Onları engellemek için ışık kirliliği olmadığında yıldızlar çok daha parlaktır, Stargazing’i her zaman dört gözle beklediğim bir etkinlik haline getirir. GoskyWatch, yıldızları, gezegenleri, takımyıldızları ve diğer göksel nesneleri arayan, tanımlayan ve tartışan bir uygulamadır. Neye baktığınızı bildiğinizde çok daha eğlenceli.

YouTube hakkında daha fazla öneri ⬇️⬇ates

İlgili Mesajlar:

Seyahat sırasında sivilcelerle savaşmanın 7 yolu

En önemli 10 seyahat buzzkillisi ve bunlardan nasıl kaçınılacağı

Seyahat etmeye başlamadan önce takip etseydim 10 faydalı öneri

Serbest çalışanlar için seyahat: 5 temel öneri

Kiwitaxi ile güvenli havaalanı transferleri nasıl rezervasyon yaptırılır

Seyahat sırasında hayatınızı kurtarabilecek 7 kolay şey

Farklı kamp siteleri için nasıl paketlenir

Stressiz bir yolculuk için 13 kolay seyahat önerisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post

Baba için Babalar Günü’ne dayalı hediye kavramlarının ruhu

Babalar Günü için babaya ne almalı zor (veya klişe ağır) bir görev olmak zorunda değildir. Bazen sadece bir tema üzerinde çalışıyor. Tam burada, büyük olasılıkla duymadığınız içme baba için dokuz

Christchurch, Yeni Zelanda – 7 olağanüstü şeyler ve neden görmeniz gerekir

Bu şehir kalbinizi alacak. Christchurch halkı, yıkıcı Canterbury depremlerinden sonra öngörülebileceğinden çok daha fazla acı çekti. 2010 ve 2011 depremlerinin olaylarını anlayanlar için kısa bir hesap. 4 Eylül 2010’da saat

FLORENCE travel GUIDE: Itinerary, budget & things to Do

When we walked past the Duomo on our last night, the air carried a familiar classical tune coming from a string quartet positioned along an adjacent alley. The drizzling had