Pekin, Çin’de geleneksel Çin tıbbını keşfetmek

Hey, benim adım Jackson Dorsey, İngiltere’nin güney batısında 27 yaşında bir Tazmanya yaşıyorum! Şu anda 5 yıldır yoldayım, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kamboçya gibi ülkelerde yaşıyorum. Geçen 29 Kasım, TCM’yi (geleneksel Çin tıbbı) öğrenmek ve katılmak için 4 gün boyunca Çin’in Pekin’e gittim. Herhangi bir soğuk veya baş ağrısının herhangi bir belirtisinde farmasötiklere yönelmek yerine, hastalığı iyileştirmenin ve önleme yollarını her zaman merak ettim. Bu gezi için bu fırsat ortaya çıktığında, TCM’nin geniş dünyasına biraz daha derin kazma şansına atladım.

TCM’nin 2000 yaşından büyük olduğu düşünülmektedir; Bitkisel ilaç, akupunktur, tui na (masaj), qigong (egzersiz) ve diyet terapisi gibi çeşitli Çin tıbbi uygulamalarıdır. TCM Çin genelinde çok yaygındır ve çoğu evde günlük olarak kullanılır. TCM felsefesi Yin ve Yang’a dayanmaktadır. Çince, Yin ve Yang denge sembolüdür; Yin ve Yang arasında olduğu gibi iyi bir dengeye sahip olarak sağlığa ulaşılır.

Bu yolculukta ilk TCM zevkim, otoparkta Tai Chi uygulayan bir sınıftan geçtiğimiz otobüsten açılış törenine giriyordu; Sadece Tai Chi’yi uygulayan insanların, kesintisiz hareketleri ve nefes egzersizlerini izlemenin gerçekten rahatlatıcı olduğunu görünce şaşırdım!

Açılış töreninde Tai Chi dersi sırasında.

Açılış töreninden sonra, 15 dakikalık bir Tai Chi sınıfına katılma şansımı aldım. Bunu çok rahatlatıcı ve aynı zamanda çok zorlayıcı buldum, nefes alma ve gerilmenin beni çok sakin hissettirdiği ve aynı zamanda iyi bir duruşla doğru bir şekilde hareket ettirmeye çalışmak çok zorlayıcıydı. ustanın hareketlerini takip eder.

Tai Chi eğitimi beş farklı unsur içerir-Sanshou (kendini savunma), tuishou (yanıt), Neigong ve Qigong (nefes alma, meditasyon ve farkındalık egzersizleri) ve taolu (rutinler).

Tai Chi’yi deneyimledikten sonra, geleneksel Çin tıbbi sisteminin teorisini/arka planını öğrenmek için TCM Eğitim Hastanesine geçtik ve ilk Tui NA’mı (Basınç Noktası Masajı) aldım. Masaj odalarına götürülmeden önce bu eski uygulamanın temellerini lobide tartıştık! Tai Chi ustası olan masözüm beni kafam aşağı bakacak şekilde midemde başlattı. Boynum ve omuzlarımla parmakları ve elleri tatmin olana kadar farklı kasları ve tendonları hareket ettirerek içeri girdi! Bu zevk ve acının bir kombinasyonuydu!

“Acı ama bunun için çok daha iyi hissediyorum!” Diyerek uzaklaştığınız masaj türü. Masöz vücudumu alt sırtıma doğru ilerlerken, bacaklar, kaslarımı ve tendonlarımı memnun ederken manipüle ediyor ve elleri ve parmakları vücudumdan ağrıyı ve stresi serbest bırakarak daha derin kazarak çabucak çalıştığı bazı düğümleri bulma yolunda ! Beni doğru oturmaya ve bir dakika boyunca sırtımı hafifçe yumruklamaya devam etti ve tüm vücudumu güzel, yatıştırıcı bir desenle titredi. Daha sonra başımı bir tür uyuyan tutmaya aldı ve soldan sağa ve tekrar geriye doğru uzattı ve maalesef bu benim tui na’nın sonuydu! Biraz şaşkınlık ve belki de daha fazla acı durumuna girmekten biraz şaşkın ve kafam karıştı! Sonuçta, ben yürüdüğümde çok daha iyi ve daha özgür hissediyorum uzaklaştı!

TCM Eğitim Hastanesi’ndeki masözlerden biri.

Bir sonraki TCM deneyimim ertesi gün geleneksel Çin tıbbi üniversitesinde gelecekti. Üniversite, 1990 yılında kurulan sergi salonlarında iki ayrı müze bulunmaktadır; Bunlar Çin Tıbbi Tarihi ve Çin Materia Medica! Çin Tıbbi Tarihi Sergi Salonu, 200’den fazla eski Çin tıbbi kitabına ve 1000’den fazla tıbbi nesneye ev sahipliği yaparken, Çin Materia Medica’nın diğer sergi salonu, taksitlerden ıslatma bitkileri, tıbbi otlar ve baharatlara kadar çok çeşitli tıbbi örneklere sahiptir. Bakmak için bu kadar fantastik sergiler, baktığınız her yerde gözünüzü yakalayan bir şey görürsünüz, büyük kaplanlardan Fluro renkli minerallere, duvarlardan yüzyıllar önce yaşam boyu akupunktur manikinlerine asılı olan eski grafiklere ve resimlere kadar!

Biraz krizantem çayı keyif aldık, 2 üniversiteyi dinlerken doktorlar bizi TCM’nin dünya tıbbi dünyasına tanıttı, bizi yin ve yang (ışık ve karanlık veya ateş ve su) hakkında konuşmaya yönlendiren TCM’nin temellerine değindiler. Hepsi bir daire oluşturmak için birbirlerini üreten 5 element teorisi (su, ahşap, ateş, toprak, metal).

Doktorlar daha sonra Shennong hakkında konuştular (Onlara öğreten tarih öncesi Çin’in efsanevi adaçayı hükümdarı olan tanrı çiftçisiBahçecilik sanatı) ve ilacı şarap, yulaf lapası, çay ve çorbada olduğu gibi diyet terapisi, ilk etapta hastalanmanın önlenmesine yol açan! Ve bu, TCM’nin önleme yönüne ve Tai Chi’yi yapmaya ve kendinizi kötü bir şekilde tedavi etmek yerine kendinizi günlük olarak sağlıklı ve aktif tutmaya geri döner, o zaman kendi kendinizi düzeltmek için farmasötik bir ilaca yönelmeniz gereken bir noktaya geçer. -ihmal etmek. Doğru şeyleri günlük olarak vücudunuza koymak ve egzersiz yaparak net bir zihin tutmak!

Daha sonra 5 farklı baharat ve ottan oluşan kendi “grip arıtma” torbalarımızı yapma ayrıcalığına sahibiz. Koku, size sakin bir his veren burun deliklerinizin derinliklerinde çok hassas bir kokudur! Üniversiteye katıldığımız son alıştırma akupunktur ve son bir baskı noktası masajıydı (kendime yardım edemedim!). İlk başta akupunkturu denemek için biraz tereddüt ettim, çünkü benim için biraz bilinmeyen ve aynı zamanda herkesin tepkilerini görmek ama denemem gerektiğini düşündüm, böylece benim fikrimi alabilirim! Kulaklarıma iğneler uygulayan öğrenci (2 sol kulakımda, 1 sağımda!) Çok iyi İngilizce konuşmadı, ama topladığımdan, herhangi bir dahili organ problemim olup olmadığını görmek için test ediyordu – bunu test etti İğnelere farklı miktarlarda baskı uygulayarak ve beni ne kadar incittiğini görerek. Acı verici bir deneyimdi; Her şeyden daha rahatsız edici diyebilirim! Sanırım beni herhangi bir iç problemden (umarım) temizledi.

TCM Üniversitesi Pekin personeli ve öğrenciler çok bilgili ve çok dostu, hepimiz akupunktur ve basınç noktası masajları sırasında öğrencilerle iyi bir kahkaha vardı!

Bu bir ömür boyu bir yolculuktu ve TCM’nin yüzeyine yeni dokunduğumu hissediyorum. Yaşam ve ilaç kullanmanın harika bir alternatif yoludur; Kesinlikle öğrendiğim bazı şeyleri alıp onları günlük hayatıma dahil edeceğim ve Çin’e dönüp bir gün TCM hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyorum!

Yazar hakkında

Jackson, 2013’ten beri iki maymun seyahat blogu için yazan İngiltere’nin güney batısında yaşayan bir Tazmanya yerlisidir. Okyanusun içinde ve çevresinde olabildiğince veya etrafındaki birçok macerasını yakalayan bir kameranın merceğinin arkasında olmayı seviyor. Bu dünyamız. Jackson şu anda farklı şehirleri, ülkeleri ve özellikle yol boyunca tanıştığı insanları belgeleyen bir fotoğraf kitabı üzerinde çalışıyor. Jackson, 2017’yi günlük mesleğinden (Green Rocket, Bath, İngiltere’nin baş şefi) seyahat etmeye ve diğer kültürlere ve ülkelere dalmaya odaklanmak için çıkarıyor; Bunun sadece bir yerel gibi gidebilip yaşayarak gerçekleştirilebileceğine inanıyor.

Pinterest’te misin? Bunları sabitleyin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post

Noel’in ruhlarına girmenin 10 yolu

Noel ruhunun öldüğünü düşünen herkes bu yıl cin, viski, vodkas ve aksesuar hediye fikirlerimizi görmedi – birkaç seçkin kokteylden bahsetmiyorum bile Seni şenlikli bir ruh haline getireceğim! Bir Noel Hediyesi

Santorini, Yunanistan’da performans gösterilecek en iyi şey [Önerilen turlarla]

Yakında Santorini, Yunanistan’a seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Önerilen turlarla Santorini’de performans gösterilecek şeyler hakkında aşağıdaki önerilerimize baktım! Pedro Szekely cc by-sa 2.0 Yunanistan’daki tanınmış Santorini Adası Ege Denizi’nde bulunur. M.Ö.

List of DOT-Accredited hotels & Resorts in BACOLOD & NEGROS OCCIDENTAL

Last updated: 2021 • 02 • 08 The department of tourism region VI just recently released a listing of hotels, resorts, as well as inns in Western Visayas that are enabled